Szalunek okrągły może być wykonany albo ze specjalnych, stalowych pierścieni, albo też z tektury. I choć pozornie dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie konstrukcji stalowej, to w praktyce szalunki tekturowe mają dużo zalet.
Szalunki tekturowe = niskie koszty eksploatacji
Szalunki z tektury są dużo tańsze w eksploatacji niż ich stalowa odmiana. Ich konstrukcja jest lekka, dzięki czemu można je łatwo (i tanio) przetransportować w dowolne miejsce. Szalunek teksturowy okrągły jest elementem jednorazowym, dzięki czemu nie trzeba go magazynować po wykorzystaniu. Ściągnięcie szalunku jest bardzo proste i nie wiąże się z tak dużym wysiłkiem. Co więcej, zastosowanie go wiąże się ze sporą oszczędnością czasu. Ma to przełożenie na sposób i czas realizacji inwestycji budowlanej. Na uwagę zasługuje również fakt, że szalunek okrągły z tektury może być wykorzystany do wielu różnych prac. Za jego pomocą można wylewać praktycznie dowolne elementy betonowe i to niezależnie od ich rozmiaru lub kształtu.
Koszty szalunków w praktyce
Na rynku istnieje wiele różnych odmian szalunków tekturowych. Różnią się one między sobą przede wszystkim rozmiarem tulei. Najmniejsze z nich to modele o średnicy około 150 mm. Sprawdzą się przede wszystkim jako szalunki do produkcji betonowych elementów dekoracyjnych. Duże modele, których średnica dochodzi do 800 mm, sprawdzą się w trakcie produkcji dużych elementów konstrukcyjnych. Szalunek tekturowy okrągły może być wykorzystany m.in. do produkcji kolumn, podpór, a także wielu innych, betonowych brył o bardzo szerokim zastosowaniu. Co więcej, zdecydowana większość producentów oferuje możliwość nadrukowania na ich powierzchni materiałów reklamowych, co będzie miało istotne znaczenie w kontekście promocji podmiotu realizującego daną inwestycję.
Szerokie zastosowanie tulei kartonowych
W przypadku takich rozwiązań jak szalunek tekturowy producent wykorzystuje do jego wytwarzania specjalne, kartonowe tuleje. Zaletą szalunków jest bardzo niska cena ich produkcji, która wynika m.in. z szerokiego zastosowania tychże tulei. Mogą one być wykorzystywane również do nawijania folii, papieru, przewodów, drutu (np. jako elektromagnes), a także lin stalowych. Klient może wybierać szalunki (i tuleje) pod kątem rodzaju tektury, jej wzornictwa, a także grubości i wielu innych parametrów, od których zależeć będą ich późniejsze właściwości budowlane.
Reasumując, szalunek z tektury to świetny sposób na wybetonowanie form okrągłych, w przypadku których wykorzystanie standardowych elementów drewnianych byłoby dość utrudnione lub prawie niemożliwe.