Tutaj jesteś

Jak wygląda budowa domu systemem gospodarczym?

1 stycznia 2022 Budownictwo budowa domu systemem gospodarczym


Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja wymagająca sporych nakładów finansowych. Szczególnie, gdy zajmują się nią, mający szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną, bardzo doświadczeni specjaliści z zewnętrznych firm. Oczywiście wtedy prace nie potrwają długo, ale jeżeli dysponujemy niewielkimi kwotami i chcemy dodatkowo zaoszczędzić, to warto zdecydować się na inne rozwiązanie. Jakie dokładnie? Jest nim nic innego jak budowa domu systemem gospodarczym.

Sąsiedzka pomoc

Ogólnie mówiąc, chodzi tutaj o stawianie domu bez zatrudniania odpowiedniej ekipy. Wystarczy tylko poprosić sąsiada i kilka kuzynów, aby ci pomogli nam w realizacji zadania. Oczywiście muszą to być osoby, dla których prace budowlane nie stanowią problemu. Wiadomo przecież, że mężczyzna, który nie ma nawet pojęcia, jak wylać fundament, będzie niezbyt dobrym współpracownikiem. Gdy jednak już zbierzemy zdolną, małą grupę ludzi, wtedy możemy, dzięki pozyskanym wcześniej materiałom, rozpocząć budowę, a na koniec umiejętnie ocieplić powstałą konstrukcję. W ten sposób zaoszczędzimy. Pamiętajmy tylko o tym, że wtedy dane czynności zajmą więcej czasu niż w przypadku, kiedy zabiorą się za nie lepiej zorganizowani specjaliści. Mimo to dużo inwestorów wybiera właśnie taką metodę i nie żałuje swojej decyzji.

Budowa domu systemem gospodarczym – pierwsze kroki

Zanim jednak sami sporządzimy przemyślany kosztorys, zakupimy materiały i udamy się na plac budowy, musimy zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Znajdziemy go w Wydziale Architektury Urzędu Gminy. Trzeba bowiem ustalić, czy możemy na pewno na danym terenie (działce) postawić wymarzony dom. Nasz gotowy projekt powinien spełniać wszelkie, wyznaczone warunki zabudowy (dostęp do różnych mediów). Co więcej, wymagane jest również pozwolenie na budowę. Należy więc złożyć odpowiedni wniosek, a później oczekiwać miesiąc na otrzymanie stosownego dokumentu.

Czas budowy i inne informacje

Dwa lata – tyle najczęściej trwa budowa domu systemem gospodarczym. Mowa oczywiście o technologii murowanej. Najlepiej będzie, jeśli stan surowy powstanie latem, gdy będą bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne. Nie chcemy przecież, aby przeszkodził nam mróz, silny wiatr czy deszcz (choć z drugiej strony, upał także może okazać się problemem). Kiedy już konstrukcja (po upływie roku) osiądzie na fundamentach, to możemy zabrać się za wszelkie prace wykończeniowe. Chcąc przyśpieszyć każdą czynność, należy obowiązkowo zatrudnić, mającego uprawnienia, kierownika budowy. Taka osoba będzie dbała zarówno o poprawność, jak i terminowość, a także wysoką jakość wykonania i bezpieczeństwo prostych oraz bardziej skomplikowanych prac budowlanych.

Podsumowując, budowa domu system gospodarczym okaże się bardzo dobrym sposobem, jeżeli wszystko odpowiednio zorganizujemy i zaplanujemy oraz uzbroimy się w cierpliwość. W samym, wspomnianym kosztorysie, nie może też zabraknąć, przedstawionej w punktach, kolejności wykonywania wszystkich zadań na placu budowy.

Darowizna domu: jakie dokumenty są potrzebne u notariusza?

Redakcja risdekoracje.pl

Misją Risdekoracje.pl jest dostarczanie rzetelnych, praktycznych i inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom w realizacji ich projektów związanych z nieruchomościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?