Instalacja elektryczna znajduje się w każdym domu. Elementem tej instalacji są gniazdka elektryczne, niezbędny element wyposażenia mieszkania.
Czym są gniazdka elektryczne?
Kontakty są elementem instalacji elektrycznej umożliwiającej podpięcie odbiorników energii elektrycznej. Co jest ważne – dobór kontaktu do pomieszczenia i pełnionej funkcji nie jest przypadkowy.
Rodzaje gniazdek elektrycznych
Dzisiejsze gniazdka są o wiele bardziej funkcjonalne i bezpieczne od tych sprzed kilkudziesięciu lat – są tworzone z wysokiej jakości materiałów, nie pękają i są odporne na przebicia.
Gniazdka natynkowe i podtynkowe
Gniazdka są montowane natynkowo lub podtynkowo – podłączenie elektryczne jest takie samo, różni się tylko montaż. W naszych domach najczęściej spotkamy się z gniazdami podtynkowymi, których struktura jest schowana w ścianie.
Gniazdka nablatowe
W nowoczesnej architekturze często można się spotkać z tym rodzajem kontaktu wbudowanym w meble, umożliwiającym łatwy dostęp do prądu i komfort w pracy w kuchni czy odpoczynku w dużym salonie.
Gniazdka jednofazowe, trójfazowe
Najpopularniejszym rodzajem gniazdek jest typ E, zbudowany z dwóch otworów na przewód fazowy i neutralny i z bolca na przewód uziemiający, zwiększający bezpieczeństwo użytkowania. Podobny do niego jest typ C, który nie posiada jednak bolca. Za granicą popularne są gniazdka typu F, które zamiast bolca mają styk ochronny. Gniazdka trójfazowe umożliwiają podpięcie urządzeń wymagających więcej mocy, są pod wyższym napięciem.
Oprócz tego jest wiele, wiele innych rodzajów gniazdek, które do określonych potrzeb może dobrać specjalista elektryk.
Jak rozplanować gniazdka w domu?
Rozmieszczenie kontaktów w mieszkaniu jest bardzo ważne – od tego będzie zależała estetyka naszego domu, jak i po prostu wygoda funkcjonowania. Jeżeli gniazd będzie za mało, będziemy zmuszeni korzystać z nieestetycznie wyglądających i niebezpiecznych dla małych dzieci i zwierząt przedłużaczy lub z pomocy fachowca, który będzie musiał zmieniać położenie gniazdek czy dodawać nowe. Warto wcześniej rozplanować pomieszczenia i gniazdka umieścić w najbardziej strategicznych punktach – za urządzeniami elektrycznymi, za urządzeniami AGD i przy miejscach, w których lubimy siedzieć lub leżeć. Nie bójmy się korzystać z pomocy elektryka już przy tworzeniu planu – zaoszczędzimy sobie i jemu problemów.
Gniazdka w łazience i małych pomieszczeniach powinny znajdować się jak najbliżej wyjścia i w wilgotnych pomieszczeniach na wysokości ok. 140cm. Wysokość od podłogi powinna wynosić około 20-30 cm. Na jednej ścianie odległość miedzy kontaktami powinna wynosić około 2-2,5 metra. Planując pomieszczenia warto rozmieścić min. 3 gniazdka w łazience, 5 w kuchni, 1 w przedpokoju i ilość adekwatną do naszych potrzeb w salonie czy sypialniach.
Gniazdka elektryczne stanowią ważny element instalacji elektrycznej, a sposób i miejsce ich montażu może radykalnie wpłynąć na wygodę funkcjonowania w mieszkaniu.