Duże przeszklenia w domach stają się coraz bardziej pożądane. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ma to wyjątkowy urok, a także jest bardzo funkcjonalne, szczególnie gdy duże, szklane drzwi przesuwne prowadzą nas prosto na nasz taras lub do naszego ogrodu. W mieszkania wpada więcej światła, a my możemy spokojnie z filiżanką ulubionej kawy obserwować, jak zmienia się przyroda pod wpływem pór roku.
Czym jest klinaryt i jakie ma przeznaczenie?
Określeniem tym nazywa się podwaliny pod drzwi i okna, najczęściej przesuwne, które montujemy w naszych domach i mieszkaniach. Jest on wytwarzany ze specjalnie utwardzonego polistyrenu espandowanego. To całkiem nowy materiał, który jest znacznie twardszy od stosowanego powszechnie polistyrenu ekstrudowanego. Wyprodukowany z niego blok podprogowy jest świetnym materiałem podtrzymującym okna i drzwi przesuwne, ale jego wyjątkowe cechy sprawiły, że bywa również montowany pod zwykłymi drzwiami jako wzmocnienie progu. Montaż klinarytu jest bardzo prosty i szybki, dlatego jego zastosowanie jest coraz powszechniejsze.
Rodzaje klinarytu, czyli gdzie możemy go zastosować?
Czym jest klinaryt i jakie są jego rodzaje? Jego podziału można dokonać głównie ze względu na to, gdzie będzie zastosowany:
– Jako podwalina pod tradycyjne drzwi. Klinaryt może służyć jako podkład pod balkony czy progi. Jest bardzo twardy, więc jest w stanie wytrzymać znaczne obciążenia. Dodatkowo można go nawiercać i doposażać go, np. w kątowniki.
– Jako podwalina pod drzwi tarasowe suwane typu HS HST. Jego zastosowanie w tym wypadku podyktowane jest przede wszystkim w celu polepszenia termoizolacji naszego mieszkania.
– Jako podwalin pod drzwi tarasowe uchylno-przesuwne typu PSK.
W tym wypadku służy przede wszystkim podparciu całej konstrukcji oraz szyny jezdnej, po której jest prowadzane skrzydło drzwiowe.
Niewątpliwe zalety zastosowania klinarytu
To, czym jest klinaryt, dobrze już wiemy, znane jest również jego zastosowanie, ale jakie są jego zalety? Do głównych należy oczywiście znaczna poprawa termoizolacyjna. Mieszkania są bardziej szczelne, co przekłada się na redukcję strat ciepła i tym samym zmniejszają koszty ogrzewania. Jest to na pewno nieprzecenione w okresie zimy. Poza tym, co zostało wcześniej wspomniane, klinaryt świetnie sprawdza się jako dodatkowe wzmocnienie dla progów i drzwi, a także jest sztywną i wytrzymałą podwaliną pod konstrukcję szyny jezdnej w drzwiach przesuwnych. Jest także bardzo łatwy w montażu oraz z powodzeniem można go poddawać obróbce jak wiercenie i nawiercanie.
Źródła:
http://nafundamentach.pl/czym-sa-podwaliny-progi/
http://www.ulicamotylkowa.pl/czym-jest-klinaryt/