Tutaj jesteś

Jak hodować mało znane gatunki kwiatów w ogrodzie?

27 września 2022 Ogród gatunki kwiatów w ogrodzie

Twój ogród może wypełnić się setkami różnorodnych gatunków roślin. Większość ogrodników jednak wybiera dobrze znane rośliny, które przetrwają warunki klimatyczne panujące w Polsce. Wciąż unika się kwiatów o większych wymaganiach pielęgnacyjnych z obawy o niepowodzenie w uprawie. I tak większość ogrodów zdobią aksamitki, rododendrony czy popularne dziś trawy ozdobne. Istnieje jednak kilka wskazówek, które znacznie ułatwią Ci hodowlę rzadszych okazów.

Kwiaty – ich wymagania i obawy ogrodników

Każdy gatunek kwiatów ma swoje wymagania. Jedne wolą glebę próchniczą i przepuszczalną inne gliniastą a jeszcze inne o kwaśnym odczynie. Na terenie ogrodów zazwyczaj jest jeden rodzaj gleby, jak zatem hodować w niej gatunki o różnych wymaganiach?

Z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju nawozy, które zmieniają pH gleby. Kwaśny odczyn ziemi możesz uzyskać także dzięki ściółkowaniu – jest to naturalny proces i nie szkodzi środowisku, choć zajmuje nieco więcej czasu.

Wielu ogrodników boi się także hodowli niektórych roślin z powodu ich ekspansywnego charakteru. Do takich roślin zalicza się wiele z popularnych traw ozdobnych. Jak zapobiec ich nadmiernemu rozrastaniu się? Okazuje się, że rozwiązanie jest równie proste. Wystarczy otoczyć rabaty z ekspansywną rośliną estetyczną palisadą, krawężnikiem lub niskim płotkiem.

A może to wymagania rośliny co do częstotliwości podlewania sprawiają Ci najwięcej trudności? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą automatyczne systemy zraszania. Wbrew pozorom nie są to ani skomplikowane systemy, ani trudne w obsłudze. Wystarczy węże ogrodowe i zraszacze połączyć z programatorem i ustawić odpowiedni czas podlewania oraz ilość wody dostosowaną do gatunku rośliny.

Hodowla w gruncie czy w doniczkach?

Hodowla wymagających roślin w gruncie może nie sprawdzić się w przypadku wszystkich roślin. Niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na wahania temperatury. W takich przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem jest hodowla doniczkowa. Będziesz do niej potrzebował jedynie donic zewnętrznych odpornych na warunki atmosferyczne i łatwych w przenoszeniu.

Rośliny posadź w odpowiedniej wielkości donicy. Większe i cięższe donice zewnętrzne możesz postawić na ruchomej platformie, która pozwoli Ci przenieść roślinę do środka domu lub do szklarni, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę powietrza w chłodniejsze dni.

Hodowla w donicach jest także o tyle prostsza, że znacznie łatwiej utrzymasz w jej wnętrzu odpowiedni rodzaj gleby, jej pH, a także wilgotność dostosowaną do gatunku rośliny. Ponadto donice staną się dodatkowym elementem dekoracyjnym, który wzbogaci Twoją aranżację ogrodu czy posesji.

Wymagające gatunki roślin możesz hodować w swoim ogrodzie w gruncie lub w donicach. Pod wieloma względami hodowla w donicach jest często znacznie lepszym rozwiązaniem. Do jej wnętrza nasypiesz glebę dostosowaną do wymagań rośliny. Łatwiej utrzymasz odpowiednią wilgotność podłoża, a dzięki mobilności donicy także nasłonecznienie i temperaturę. Ponadto donice ogrodowe staną się dodatkową ozdobą Twojego ogrodu. Pamiętaj, aby wybierać modele odporne na warunki atmosferyczne.

Źródło ogrzewania domu

Redakcja risdekoracje.pl

Misją Risdekoracje.pl jest dostarczanie rzetelnych, praktycznych i inspirujących treści, które pomogą naszym czytelnikom w realizacji ich projektów związanych z nieruchomościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?