Stal nierdzewna to bardzo elegancki i praktyczny materiał, z którym na co dzień stykamy się niemal nieustannie. Dla przykłady wystarczy wymienić szereg urządzeń kuchennych, takich jak piekarnik, mikrofalówka, czy też zlew, które bardzo często pokryte są właśnie stalą nierdzewną. Trudno się zresztą dziwić, gdyż jest ona funkcjonalna, ale też i zwyczajnie modna. Jednak, żeby wykorzystać jej zalety i cieszyć się z eleganckiej kuchni trzeba przede wszystkim postarać się o jej estetyczny wygląd i tu pojawia się często zadawane pytanie o to, czym czyścić stal nierdzewną?
Stal nierdzewna to elegancki, ale i łatwo rysujący się materiał
Problem jest dlatego tak ważny i powszechny, że stal robiąc tak dużą karierę właśnie w kuchni siłą rzeczy jest narażona praktycznie nieustannie na różnego rodzaju, łatwiejsze lub trudniejsze zabrudzenia. Jest to o tyle niefortunne, że poza oczywistymi zaletami tego materiału, brud jest na nim bardzo szybko dostrzegalny, a też stosunkowo łatwo ulega on na przykład zarysowaniom. Stąd podstawową zasadą, jaka powinna rządzić naszym podejściem do kuchennego wyposażenia ze stali nierdzewnej powinna być uważność i stosunkowa delikatność. Jednak w takim razie jak czyścić stal w sytuacji, gdy ulegnie ona zabrudzeniu, w taki sposób, żeby jej dodatkowo nie zniszczyć i przykładowo nie porysować?
Najprostsze metody czyszczenia stali nierdzewnej
Przede wszystkim oczywiście ze względu na przytoczone cechy tego materiału, czyszcząc go nie powinniśmy sięgać po żadne ostre czyściki lub myjki, a także proszki do szorowania zabrudzonych powierzchni. Zamiast tego stal należy czyścić miękkimi ściereczkami i przy użyciu również delikatnych środków chemicznych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jaki produkt do czyszczenia wybrać to najłatwiej i najskuteczniej zdecydować się po prostu na specjalne dedykowane preparaty, które z pewnością nie zrobią krzywdy żadnym stalowym elementom w naszym domu. Natomiast jeśli plamy, z którymi musimy sobie poradzić nie są zbyt poważne, świetnie powinien sobie z nimi poradzić także stary domowy sposób, a więc po prostu woda z mydłem. Podobne efekty uzyskamy, jeśli sięgniemy po roztwory wodne sody, octy, lub kwasku cytrynowego. Po usunięciu zanieczyszczeń stalową powierzchnię warto wypolerować. W tym przypadku również pamiętając o tym, żeby materiał, którego do tego celu użyjemy, był jak najdelikatniejszy i nie spowodował niepożądanych rys. Jeśli dodatkowo zależy nam na wyjątkowym efekcie można również spróbować całą powierzchnię delikatnie natłuścić przy stosując zwykłą oliwę. W ten sposób osiągniemy efekt dodatkowego połysku.